Stypendium socjalne
Stypendium socjalne może otrzymać student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, tzn. wysokość dochodu na osobę w jego rodzinie nie przekracza ustalonego progu dochodu. Wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie, uprawniająca studenta, o ubieganie się o stypendium socjalne w roku akademickim 2024/2025 wynosi 1570,50 zł netto.
Student, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 600 zł netto, obowiązkowo dołącza do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej (lub z centrum usług społecznych) o korzystaniu ze świadczeń z pomocy społecznej przez niego lub przez członków jego rodziny.
Niedołączenie takiego zaświadczenia może skutkować odmową przyznania stypendium socjalnego.
Stypendium socjalne może zostać zwiększone z powodu trudnej sytuacji materialnej studenta studiów stacjonarnych, który w okresie studiów mieszka w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie.
Podstawą do oceny sytuacji materialnej jest wysokość udokumentowanych dochodów przypadających miesięcznie na osobę w rodzinie studenta.
Stypendium socjalne jest przyznawane na rok akademicki i wypłacane przez okres 9 miesięcy. Student może je otrzymać poczynając od pierwszego roku studiów.
Ubiegając się o stypendium socjalne należy wypełnić w systemie USOSweb oświadczenie o dochodach oraz wniosek o stypendium socjalne.
Student, który nie złożył wniosku w terminie może wystąpić o przyznanie stypendium socjalnego od następnego semestru.
Do wydrukowanego wniosku i oświadczenia o dochodach należy dołączyć (załącznik nr 1) oraz oryginały dokumentów potwierdzające osiągnięte dochody w zależności od źródła pozyskiwania:
Obowiązkowe dla każdego pełnoletniego członka rodziny jest:
- zaświadczenie z urzędu skarbowego (jeśli członek rodziny nie osiągnął w ubiegłym roku dochodu lub w ogóle nie jest zarejestrowany, urząd skarbowy wystawia zaświadczenie o braku dochodu lub niefigurowaniu w rejestrze podatników),
- zaświadczenie z ZUS-u lub oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne (załącznik nr 8),
- oświadczenie o dochodach niepodlegających opodatkowaniu jeśli członek rodziny nie osiągnął dochodów nieopodatkowanych - również musi go dołączyć, wpisując w polu "dochód" cyfrę 0 (załącznik nr 5).
Obowiązkowe dla rodzeństwa jest:
- zaświadczenie ze szkoły - jeśli rodzeństwo jest w wieku szkolnym,
- zaświadczenie z uczelni- jeśli jest poniżej 26 roku i studiuje,
- odpis skrócony aktu urodzenia (lub inny dokument potwierdzający wiek) - dla rodzeństwa poniżej wieku szkolnego.
Inne najczęściej wymagane dokumenty to:
- zaświadczenie z gminy o wielkości gospodarstwa w ha przeliczeniowych,
- dokument potwierdzający wysokość otrzymywanych lub płaconych przez członków rodziny alimentów,
- dokument potwierdzający zgon jednego lub obojga rodziców albo orzeczenie sądu o rozwodzie/separacji (jeśli do rodziny należy co najwyżej jedno z rodziców).
Wszelkie dokumenty wydane poza granicami RP winny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego znajdującego się na liście tłumaczy przysięgłych Ministerstwa Sprawiedliwości.