Przedsięwzięcie sportowo-naukowe PROJEKT VR „OSWAJAMY MRÓZ” z udziałem Valerjana Romanovskiego, rekordzisty Guinnessa.
Pod patronatem naukowym JM Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jana Kaziora oraz JM Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie prof. dr hab. Aleksandra Tyki i Prorektora ds. Nauki prof. dr hab. Anny Marchewki, w dniach od 6 lutego do 10 lutego 2018 roku jest prowadzony eksperyment z wykorzystaniem komory termoklimatycznej Politechniki Krakowskiej.
Testy w komorze termoklimatycznej w temperaturze -50ºC, stanowią pierwszą fazę przygotowań do planowanej na styczeń 2019 roku wyprawy rowerowej Valerjana Romanovskiego z zespołem do Jakucji. Pan V. Romanowski jest posiadaczem światowego rekordu Guinnessa w 12-, 24- i 48-godzinnej jeździe ciągłej na rowerze w warunkach zimowych.
Eksperyment obejmie przebywanie osób w grupach testowych (Projekt VR Team oraz Zespół Survivaltech) w czasie do 100 h w temperaturach ujemnych do -50 stopni C (ustalonych dla celów badawczych). W trakcie pobytu prowadzone będą badania w określonych zakresach (sekcjach) zarówno w sposób ciągły, jak i okresowy.
W zaśnieżonej komorze (150 m2 powierzchni) zainstalowane są:
- ścieżka do spacerowania, jazdy na rowerze i jazdy na nartach biegowych/śladowych/skiturowych,
- stanowisko socjalno-bytowe,
- toaleta,
- namiot,
- jama śnieżna,
- szałas.
Przewiduje się zainstalowanie iluminacji symulującej pory dnia i nocy, łączności głosowej oraz monitoringu wizyjnego (2-4 kamer) rejestrującego przebieg eksperymentu.
Zdobyte podczas testów wiedza i doświadczenia, zostaną wykorzystane w organizacji tego złożonego pod wieloma względami przedsięwzięcia. Planowane badania mają charakter pilotażowy. Uzyskane wyniki posłużą do wyznaczenia dalszych kierunków interdyscyplinarnych badań eksperymentalnych.
W ramach przedsięwzięcia sportowo-naukowego PROJEKT VR „OSWAJAMY MRÓZ” biorą udział zespoły badawcze z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie:
- Zakład Fizjologii i Biochemii, Instytut Nauk Biomedycznych, Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu AWF w Krakowie, Prof. dr hab. Aleksander Tyka, dr hab. Tomasz Pałka, dr Łukasz Tota, mgr Magdalena Miszuta.
- Katedra Rehabilitacji Klinicznej, Wydział Rehabilitacji Ruchowej AWF w Krakowie, Prof. dr hab. Zbigniew Dąbrowski, Prof. dr hab. Anna Marchewka, dr n. med. Aneta Teległów, lek. Jakub Marchewka, mgr Bartłomiej Ptaszek, Mateusz Mardyła, mgr Olga Czerwińska-Ledwig (Katedra Kosmetologii).
- Zakład Medycyny Sportowej i Żywienia Człowieka, Instytut Nauk Biomedycznych, Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu AWF w Krakowie, dr hab. prof. nadzw. Barbara Frączek, mgr Paulina Mazur-Kurach, mgr Aleksandra Pięta.
Projekt nie ma charakteru komercyjnego i jest finansowany przede wszystkim ze środków własnych, przy wsparciu patronów i partnerów.
Relacja w "Kronice Krakowskiej" (Kronika: 06.02.2018, 18:48 Źródło: TVP3 Kraków)
Galeria fotografii (100 godzin w temperaturze minus 50 stopni C)